Originally native to South Africa and the Canary Islands, the plant owes its names to the exotic appearance of its flowers - birds of paradise.As a decorative element for your living rooms or offices, it also meets the highest demands. The large, leathery leaves resemble those of the banana plant and are made of high-quality tarpaulin with the typical leaf embossing. Three open flowers in bright colours complete the impressive appearance of the 90 cm high plant.The flower comes in a basic gardener's pot, which gives the plant a stable stand when placed in a planter.Optionally, we recommend treating the flower at regular intervals with a UV protection spray so that you can enjoy your artificial plant for a long time.
Bird of paradise flower made of high-quality PEVA
- Artificial trunk
- The article is delivered ready to stand
- Suitable for outdoor use
- With approx. 27 greencolored lifelike leaves
Scope of delivery
| Trunk: | 2 x artificial trunk |
| Standing/fixation: | Gardening pot |
| Color: | Green |
| Foliage: | Approx. 27 leaves Material: EVA soft plast |
| Decor style: | Tropics; modern living; houseplant |
| Season: | Summer |
| Dimensions: | Height: 90 cm |
| Weight: | 2.80 kg |
| Planter | |
| Dimensions: | Diameter: Ø 18 cm |
EUROPALMS Bird-of-paradise Flower, artificial plant, 90cm
- Gamintojas: EUROPALMS
- Prekės kodas: 82540502
- Likutis: 5
- Pristatymas: Iki 9 - jų darbo dienų
- 84.58€





